Så låser du upp Oculus Rift-läget till Alien Isolation

alien isolation

Under E3 plockade Oculus VR med sig en demoversion av Alien Isolation som hade stöd för Oculus Rift, och alla trodde att vi skulle få möjlighet att spela originalet med Virtual Reality-tillbehöret när spelet lanserades. Så blev inte fallet, i alla fall officiellt, men nu berättar finns information på Reddit om hur spelare kan låsa upp möjligheten att spela PC-versionen av Alien Isolation med Oculus Rift.

1. Hitta Alien Isolation DATA-mappen.
2. Öppna ENGINE_SETTINGS.XML
3. Ändra stereo-alternativet till följande:

<Setting name="Stereo Mode">
    <Quality name="Rift"   precedence="4"/>
    <Quality name="Off"   precedence="4"/>
</Setting>

Välj sedan ‘extended mode’ för Oculus Rift och pausa tjänsten i Oculus config utility. Starta sedan spelet, och det ska fungera med Oculus Rift.

Tyvärr har jag inte någon möjlighet att testa detta själv, men i Reddit-länken ovan hittar du all information du behöver om något skulle strula. Har du själv spelat Alien Isolation med Oculus Rift får du gärna berätta om dina upplevelser i kommentarsfältet nedan.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.